5 dilde katalogÜreticinin doğruladığı özellikler
KategorilerMenşeiVeri kaynakları
TRENDEESPT
Samsung

Samsung 9100 PRO 2TB

2 TB • PCIe 5.0 x4 • 14700 MB/s • 13400 MB/s

2 TBKapasite
PCIe 5.0 x4Arayüz
14700 MB/sOkuma
13400 MB/sYazma
KACBU

Almalı mıyım?

Samsung 9100 PRO 2TB
DEĞERLENDİR
  • Güncel model — 19 aydır piyasada
Şunlar önemliyse iyi seçim:
  • İçerik Üretimi
  • Oyun
  • İş / Üretkenlik
Şunlara dikkat:
  • Belirtilen hızlar için PCIe 5.0 yuvası gerekiyor; Gen4 anakartta Gen4 hızında çalışıyor.
  • Okuma yükünde 8,1 W, bir M.2 disk için yüksek; gerçek hava akışı ya da soğutucu istiyor.
Piyasada 19 ay
Pişmanlık riskiDÜŞÜKsınırlı veri
Başlıca riskler
  • Belirtilen hızlar için PCIe 5.0 yuvası gerekiyor; Gen4 anakartta Gen4 hızında çalışıyor.
  • Okuma yükünde 8,1 W, bir M.2 disk için yüksek; gerçek hava akışı ya da soğutucu istiyor.
  • Çıplak modelde soğutucu yok; soğutuculu sürüm daha pahalı.
  • Bu seviyedeki sıralı hız oyun yükleme sürelerini nadiren değiştiriyor; orada darboğaz başka yerde.
Risk seviyesi yayın tarihi ve doğrulanmış zayıflıklardan hesaplanır. Güven skoru ancak yeterli sahip raporu biriktiğinde görünür.
Bu kutu yalnızca doğrulanmış teknik veriye, yayın tarihine ve editoryal değerlendirmeye dayanır; sahip raporları biriktikçe onlar da eklenir. Fiyat tahmini yapmayız.
Samsung Ne Diyor?PerformansDayanıklılıkLansmanTeknik ÖzelliklerSık SorulanlarAlternatifler
Resmî Açıklama

Samsung ürün hakkında ne diyor?

Samsung resmî ürün açıklamasından özet.

Resmî Samsung kaynağı

Samsung, 9100 PRO'yu 990 PRO'nun iki katı hız ve zorlu işleri kesintiye uğratmadığını söylediği ısı kontrolü üzerinden anlatıyor.

27 Şubat 2025'te duyurulan ve 18 Mart'tan itibaren satılan 9100 PRO, Samsung'un PRO serisini PCIe 5.0 x4 ve NVMe 2.0'a taşıyor. Samsung seriyi 14.800/13.400 MB/s'ye kadar sıralı hızla listeliyor — 2 TB modelde okuma 14.700 MB/s — kendi denetleyicisini V-NAND TLC ve 2 GB LPDDR4X önbellekle eşliyor; ayrıca önceki nesle göre %49'a varan güç verimliliği ve üstün ısı kontrolü belirtiyor.

“two times faster than 990 PRO”
Samsung resmî açıklamasını aç
Performans

Ne kadar hızlı okuyup yazıyor?

Üreticinin resmî sıralı ve rastgele erişim değerleri.

PERFORMANS

Büyük dosyalarda sıralı, sistem diskinde rastgele hız belirleyici.

14700 MB/s Okuma

14700 MB/s — Sıralı okuma · 13400 MB/s — Sıralı yazma · 1850000 IOPS — Rastgele okuma · 2600000 IOPS — Rastgele yazma

14700 MB/s13400 MB/s1850000 IOPS2600000 IOPS
14700 MB/sSıralı okuma
13400 MB/sSıralı yazma
1850000 IOPSRastgele okuma
2600000 IOPSRastgele yazma
Dayanıklılık

Ne kadar dayanır?

Garanti süresi ve toplam yazma dayanıklılığı.

DAYANIKLILIK

Uzun vadeli kullanımda asıl belirleyici değer.

1200 TBW

1200 TBW — Toplam yazma dayanıklılığı · 5 Yıl — Garanti süresi · 1.5 Milyon Saat — Arızalar arası ortalama süre

1200 TBW5 Yıl1.5 Milyon Saat
1200 TBWToplam yazma dayanıklılığı
5 YılGaranti süresi
1.5 Milyon SaatArızalar arası ortalama süre
Kimin İçin?

Hangi kullanımda öne çıkıyor?

Teknik özelliklere ve editör etiketlerine göre hazırlanmış bir kullanım rehberi; test sonucu değildir.

İçerik Üretimi

Profesyonel video formatları ve hızlı aktarım arayan içerik üreticileri için.

Uygun
Oyun

Oyun için; ekranın yenileme hızına ve yonganın sınıfına bakılarak seçildi. Kare hızını ve ısınmayı kendimiz ölçmedik.

Uygun
İş / Üretkenlik

Yoğun iş kullanımı için; pil ve ekran özelliklerine bakılarak seçildi. Pil süresini kendimiz ölçmedik.

Uygun
Editoryal Analiz

Güçlü yönler ve dikkat edilmesi gerekenler

Kacbu editörlerinin, üreticinin yayımladığı teknik verilerden yaptığı değerlendirme. Cihazları kendimiz test etmiyoruz; buradaki maddeler ölçüm sonucu değildir. Bağımsız bir incelemeden gelen bilgi, yayın adı ve tarihiyle Basın bölümünde gösterilir.

Teknik özelliklere göre güçlü yönler
14.700 MB/s sıralı okuma ve 13.400 MB/s yazma — önceki PCIe 4.0 neslin yaklaşık iki katı.
2.600.000 IOPS rastgele yazma; günlük akıcılıkta asıl hissedilen değer bu.
Sistem belleğine yaslanmak yerine 2 GB LPDDR4X DRAM önbellek.
Denetleyici ve V-NAND TLC Samsung'un kendi üretimi, yani tüm katman tek üreticiden.
1.200 TBW dayanıklılık ve beş yıl garanti.
Standart M.2 2280 uzunluğu masaüstü anakartlara ve çoğu dizüstüne uyuyor.
Samsung, 990 PRO'ya göre %49'a varan daha iyi güç verimliliği belirtiyor.
Dikkat edilmesi gerekenler
Belirtilen hızlar için PCIe 5.0 yuvası gerekiyor; Gen4 anakartta Gen4 hızında çalışıyor.
Okuma yükünde 8,1 W, bir M.2 disk için yüksek; gerçek hava akışı ya da soğutucu istiyor.
Çıplak modelde soğutucu yok; soğutuculu sürüm daha pahalı.
Bu seviyedeki sıralı hız oyun yükleme sürelerini nadiren değiştiriyor; orada darboğaz başka yerde.
PCIe 5.0 diskler, çoğu masaüstü kullanımı için Gen4'e göre belirgin bir fiyat farkı taşıyor.
Tarihsel Ürün Bilgisi

Resmî lansman bilgileri

Kacbu güncel mağaza fiyatını takip etmek yerine ürünün resmî çıkış bilgisini referans olarak saklar.

Tanıtım tarihi27 Şubat 2025

Üreticinin resmî duyuru tarihi.

Satış başlangıcı18 Mart 2025

İlk satış döneminin başlangıcı.

Samsung Güney Kore merkezlidir; denetleyiciyi ve V-NAND belleği kendisi tasarlayıp üretiyor. NAND üretimi ağırlıklı olarak Güney Kore'deki fabrikalarında yapılıyor, modül montajı partiye göre değişebilir.

Bu alan güncel alışveriş fiyatı değildir; ürünün tarihsel resmî lansman bilgisini gösterir.
Teknik Özellikler

Samsung 9100 PRO 2TB teknik özellikleri

Bağlantılı değerlere tıklayarak aynı özelliği paylaşan diğer ürünleri görebilir, o özelliğe yorum yapabilirsin.

Temel Bilgiler

DRAM Önbellek
Aile
9100 PRO
Denetleyici
Samsung Kendi Denetleyicisi
Çıkış Yılı
2025
Üretici

Kapasite

Kapasite

Performans

Sıralı Okuma
Sıralı Yazma
Rastgele Okuma (IOPS)
1850000
Rastgele Yazma (IOPS)
2600000

Dayanıklılık

Dayanıklılık
MTBF
1.5 Milyon Saat
Garanti
5 Yıl

Arayüz

Protokol
NVMe 2.0

Form Faktörü

Ağırlık
9 Gram
Ölçüler
80.15 x 22.15 x 2.38 mm
Form Faktörü
Sık Sorulanlar

Bu ürün hakkında en çok merak edilenler

Teknik tabloda rakam olarak duran şeylerin günlük kullanımda ne anlama geldiği.

Oyunlarda mevcut SSD'mden hızlı olur mu?
Genelde kayda değer ölçüde olmaz. Oyun yükleme süresi disk hızından çok sıkıştırma açma ve oyun motorunun işine bağlı; bu yüzden bir Gen5 disk ile iyi bir Gen4 diskin oyunları aşağı yukarı aynı sürede açması beklenir. Kazanç ana menüye ulaşmakta değil, büyük dosya taşımakta ortaya çıkıyor.
PCIe 5.0 anakart şart mı?
Belirtilen hızları görmek için evet. PCIe 4.0 yuvasında disk sorunsuz çalışıyor ama bu değerlerin kabaca yarısında kalıyor. Anakartın yalnızca Gen4 ise, iyi bir Gen4 disk gerçek kullanımda aynı sonucu daha ucuza veriyor.
Soğutucu gerekir mi?
Okuma sırasında yaklaşık 8 W çekiyor; bu bir M.2 çubuk için yüksek. Çoğu Gen5 anakart kendi M.2 soğutucusuyla geliyor ve bu genelde yeterli oluyor. Dizüstünde ya da yuvanın üzerinden hava akmayan bir kasada soğutuculu sürüm daha güvenli tercih.
1.200 TBW pratikte ne demek?
Garanti kapsamında diske ömrü boyunca yazılabilecek toplam veri miktarı — burada 1.200 terabayt. Her gün 50 GB yazsan bu sınıra ulaşman altmış yıldan uzun sürer. Normal masaüstü kullanımında garanti süresi, dayanıklılık sınırından çok daha önce doluyor.
DRAM önbellek önemli mi?
Sürekli çalışan işler için evet. 2 GB LPDDR4X, diskin eşleme tablosunu sistem belleğinden ödünç almak yerine diskin kendi üzerinde tutuyor — DRAM'siz diskler bunu yapamıyor. Disk epey doluyken veya uzun bir yazma sırasında performansı daha stabil tutuyor.
Ortak Donanım

Aynı donanımı paylaşan ürünler

Bu ürünün öne çıkan teknik değerleri. Aynı değeri kullanan diğer modellere geçebilirsin.

Alternatifler

Aynı kategoride bakabileceğin diğer modeller

Aynı kategorideki diğer ürünler.